Bemutatkozás
„Az iskolának több és nagyobb feladata van, minthogy továbbítsa az ismereteket”
(Celestin Freinet)
A közel 50 éves Sorkifaludi Gárdonyi Géza Általános Iskolában szoros együttműködés keretében azon dolgoznak a gyerekek, pedagógusok, szülők és a fenntartó, hogy a fenti gondolatok megvalósuljanak. A környezet a folyamatos felújításoknak és fejlesztéseknek köszönhetően a mai igényeknek minden szempontból megfelel, korszerű és innovatív tanulási eszköztár szolgálja a tanulást. Az informatika szaktanterem pályázatok segítségével folyamatosan gyarapodik, a gazdag állománnyal rendelkezik az iskolai könyvtár, a tantermek interaktív táblával felszereltek. Saját főzőkonyha működik az intézményben, és a hozzá kapcsolódó tágas ebédlőben a tanulók kulturált környezetben fogyaszthatják el a napi háromszori étkezésüket. A szabad idő és a testnevelésórák színtere a hatalmas zöld területű és sportpályákkal és udvari játékokkal rendelkező udvar, amely teljesen zárt. A biztonságos közlekedés menetrendszerű autóbuszokkal és iskolabusszal történik, amelyeknek megállója az intézmény előtt található.
Az itt dolgozó nevelők magasan képzettek, több diplomával rendelkeznek, és a szakmai és pedagógiai továbbképzéseken rendszeresen részt vesznek. Ennek következtében a szakos ellátottság 100%-os. A folyamatos önképzés során új ismereteket és alternatív módszereket ismernek meg, amelyet beépítenek a mindennapi munkájukba. Az intézményben a Pedagógiai Programnak megfelelően folyik az oktató-nevelő munka, alsó tagozaton osztálytanítói rendszerben, csak a testnevelés és ének tantárgy esetén történik szakos oktatás.
8 évfolyamba 120 tanuló jár, osztálylétszámaink lehetővé teszik a személyre szabott egyéni differenciált foglalkoztatást, a különleges bánásmódot igénylő gyerekek fejlesztését vagy tehetségük kibontakoztatását. Az SNI és BTM tanulók a törvényi előírásoknak megfelelően gyógypedagógiai ellátásban részesülnek. Az egész napos foglakoztatás a 2 napközis csoport és a 2 tanulószobai csoport révén valósul meg. A művészeti nevelés részeként lehetőség van zenetanulásra, és kézműves, tánc és sport szakkör is működik. A projekthetek megrendezése rendszeressé vált az utóbbi években. A fenntartó tankerület biztosítja az évenkénti úszásoktatást.
Kiemelt figyelmet kap a tehetséggondozás, amelynek eredményeképpen egyre nagyobb számban szereznek diplomát egykori tanulóink. A tanulmányi versenyeken országos helyezéseket érünk el, több esetben Kárpát-medencei meghirdetésű versenyen állhattak diákjaink a dobogó felső fokára. Az színes iskolai programok segítenek a közösség fejlesztésében. Hagyományos rendezvényeink azon kívül, hogy a tanórán kívüli nevelés fontos elemei, a szabadidő hasznos eltöltését is szolgálják. Az egész tanulói közösség részt vesz a vas-és papírgyűjtésben, amelynek segítségével anyagi hátteret teremtünk a programok színvonalas lebonyolításához: színházlátogatáshoz, diáknapi rendezvényekhez, korcsolyázáshoz. A tanulmányi kirándulások fontos szerepet kapnak a tanórai ismeretek kiegészítésében. A farsangi karnevál lebonyolításában évről évre hatalmas segítséget kapunk a szülői munkaközösségtől. A sport összetartó erejét kihasználjuk, és házi bajnokságokat rendezünk, kerékpártúrákon veszünk részt. A négyévente megrendezett tornaünnepélyünk tisztelgés a kitartás és a tehetség előtt, de hagyományápolás is, hiszen a falu híres olimpikonjának emlékét is ápoljuk ezen a napon.
Ünnepi megemlékezéseinket a települési önkormányzatokkal együttműködve szervezzük. A pályázati lehetőségeket folyamatosan figyelemmel kísérjük, minden lehetőséget megragadunk, hogy intézményünk lehetőségeit tágítsuk. Mesefalu rendezvényünk kistérségi pályázattá nőtte ki magát. A Sorkifaludi Gárdonyi Géza Általános Iskolában minden lehetőség adott ahhoz, hogy a tanulók XXI. századi oktatásban és nevelésben részesüljenek. Az érdeklődők tanév során nyílt napokon vehetnek részt, de az iskola tárt kapukkal vár minden tájékozódni akaró szülőt, tanulót.
Az iskola története
A Sorkifaludi Gárdonyi Géza Általános Iskola a környékbeli településeken működő egyházi és állami fenntartású oktatási intézmények jogutódjaként jött létre.
A XIX. században a népiskolai törvény előírta az általános tankötelezettséget minden 6 év feletti gyermek számára. Ekkor alakult ki az elemi népiskolai hálózat. A régi iskolák felekezeti intézmények voltak, a legtöbbjük a Szombathelyi Püspökség egyházi főhatósága alatt működött. Nemeskoltán külön római katolikus és evangélikus népiskolában tanultak a gyerekek összesen 3 tanteremben. Szentlérántra jártak a helybeli és taródházi gyerekek mellett a gyanói, a geregyei, a dömötöri és a kisfaludi diákok. Itt két épületben folyt az oktatás. A jelenlegi Sorkikápolnán községi jellegű elemi iskola fogadta a tanköteleseket. Mindegyik iskolához szolgálati lakás tartozott, s az itt élő tanítók áldozatos munkát végezve nem csak tanítottak, hanem a falvak kulturális és közösségi életének is szervezői, irányítói voltak. A legtöbb helyen osztatlan vagy részben osztott tanítás folyt, tehát egy tanteremben több évfolyam tanult. Nem voltak a mai értelemben vett osztályok. A legtöbb helyen 50-60 tanuló jutott egy tanítóra. A környék településviszonyai azonban nagyon megnehezítették az iskolába való eljutást. A mostani sorkifaludi (Dömötöri, Sorkikisfalud és Szentléránt egyesítésével 1939-ben jött létre) diákok sokszor nem jutottak el a szentléránti iskolába a Sorok patak gyakori kiöntése miatt. A geregyei diákoknak naponta közel 10 km-t kellett megtenniük. A szentléránti iskola pedig annyira túlzsúfolt volt, hogy a Vasvármegyei Közigazgatási Bizottság 1922-ben elrendelte Dömötöriben egy új iskola megszervezését. A település elöljárósága ezt az anyagi fedezet hiányára való hivatkozással elutasította. Végül Gyanó és Geregye lakóinak és vezetőinek felajánlásával oldódott meg a probléma. 1938-ban kezdte meg működését a katolikus elemi népiskola Gyanóban, amely tehermentesítette a szentléránti iskolát.
Az igazi változásokat 1948-ban az iskolák államosítása eredményezett. A hajdani felekezeti iskolák állami irányítás alá kerültek, számuk bővült. Leginkább régi kastélyokat, udvarházakat alakítottak át oktatási célokra. Így lett iskola a taródházi kastély és az egykori dömötöri kúriák. A környékbeli falvakban mindenhol működött iskola ebben az években. A 60-as években merült fel egy körzeti általános iskola megépítésének gondolata. A központi elhelyezkedésének köszönhetően Sorkifaludon épült fel 1968-ban a mai intézmény alapját képező 4 tantermes általános iskola. Ezt az épületet több szakaszban folyamatosan bővítették és fejlesztették, amíg elnyerte mai formáját. Aztán megindult a körzetesítés, amelynek első lépéseként a felső tagozatosokat vonták össze, majd megindult a teljes összevonás. 1974. augusztus 31-én megszűnt a sorkikápolnai alsó tagozatos iskola, majd egy év múlva a nemeskoltai, gyanógeregyei és szentléránti alsósok is Sorkifaludon folytatták tanulmányaikat. 1975. szeptember 1-jén már csak Sorkifaludon működött iskola a Sorok mentén ekkor már 8 tanteremben, teljesen osztott formában.
A rendszerváltást követően a fenntartó önkormányzatok jó gazdái voltak az intézménynek, a fejlesztések tovább folytatódtak, és ennek köszönhetően minőségi oktatás folyhatott. Jelenleg a Szombathelyi Tankerületi Központ irányításával folyik az oktatás. Az iskola jó hírének kialakulásához az egykor és jelenleg itt tanító pedagógusok is hozzájárultak lelkiismeretes, magas színvonalú munkájukkal. A jelenlegi iskolavezetés és a tantestület a szülői közösséggel és a vonzáskörzetben található településekkel, valamint a fenntartó Tankerületi Központtal példásan együttműködve azért dolgozik, hogy a Sorkifaludi Gárdonyi Géza Általános Iskola továbbra is a környék kulturális központja legyen.